İlk WP Eklentim: Author Box

İ

Haftasonu ve tatil uğraşı olarak WordPress’le ilgilenmeye karar verdim ve daha önce statik yapılar üzerinde çalışan kodları birer eklentiye çevirmek için çalıştım. İlk olarak da yıl başında bloga eklediğim “author box” ile başladım.

Yazının hemen altında gerçeği ve üstte görseli görünen kutuyu; sayfalarda ve yazılarda seçerek gösterecek ve 3 sosyal ağ ikonu ekleyecek hale getirdim. Kişisel bloglardan ziyade, topluluk bloglarında tercih edilen bu tip eklentiler için uygun olacak 3 sosyal ağı aldım. Seçici davrandım kısaca.

Yazar fotoğrafı wordpress’in de kullandığı (e-posta adresi üzerinden) gravatar’dan geliyor. Dolasıyla sitede kullanılan mail adresine ait bir gravatar olması gerekiyor. Açıklama da yine wordpress üzerindeki standart profil açıklamasından oluşmakta.

Kutuyu hem sayfalarda hem de yazılarda gösterebilmek için, sosyal medya ikonlarını tamamen kaldırmak için ve yazara ait yazılar linkini kaldırmak için seçenekler mevcut. Ufak tefek css düzenleme seçenekleri  (olursa) bir sonraki versiyona.

Eklentiyi 3.2 ve üzeri sürümler için ve kutu da Chrome ve Firefox için test edildi. IE için kontrol etmedim, tamamen üşengeçlik fakat köşeleri yuvarlama dışında büyük bir sorun çıkartacağını sanmıyorum.

Öneri ve eleştirinizi bekliyorum.

Demo aşağıda – Download

Daha tatil uzun, devamı da gelir bu eklentilerin 🙂

Düzenleme: Daha önce siteden dağıtıyordum, eklentiyi wordpress.org’a ekledim, güncellemeler için tekrar yüklemek gerekecek.

17 Yorum

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler