Bu Bir 10 Kasım Yazısıdır

B

Bu yazıyı, 10 Kasım’da yazıp yazmamak konusunda biraz tereddütlerim vardı, bu yüzden de başlığı o şekilde atmaya karar verdim.  Malum bu gün 10 Kasım; M. Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 72. yılı bitti. O günden bu yana ne kazandık/kaybettik diye yazmak değil amacım. Durumun pek iç açıcı olmadığı zaten ortada.

Önce Facebook, ardından Twitter’ın yükselişiyle birlikte enteresan bir davranış başladı. Türkiye’nin Atatürk’ü sevenler ve sevmeyenler olarak ayrıldığı yanlışı ortaya çıktı. Ve bu yanlış yüzünden, önemli günlerde Atatürk’ü anmaktan ya da minnet duygusu göstermekten ziyade, “biz buradayız, görün” mesajları ön plana çıkartılmaya başlandı.

Bu mesajların altındaki acı gerçek şu: Atatürk’ü anmaktan çok arıyoruz. Lakin hiç kimse, onu aramamızın sebebi olarak; en az o dönemde harcanan çaba kadar, çaba harcamadığımızı görmek istemiyor. Sürekli olarak bizlerin yetersiz çalışması değil de, Atatürk’ün çok büyük işler yaptığı ön plana çıkartılıyor. Ve bu yanlış bakış açısı yüzünden; toplum olarak eksik olduğumuz değil de, Atatürk’ün insanüstü işler başardığı algısı yerleşiyor insanlara. Bunun toplum olarak yaptığımız en büyük hata olduğunu düşünüyorum. Zaten tembel olmaya ve iş yapmamaya meyilliyiz, bu da kılıfı oluyor.


Çok klişe olacak ama; Mustafa Kemal de hepimiz gibi iki eli, iki ayağı olan, inatçı, duygusal hatta unutulma korkusu olan bir insan. Lakin unutulmaktan korktuğu nokta 1920’li yıllardaki asker, 30’lu yıllarda bastonlu halleri (fotoğrafları) değil.

Tüm hayatı değişim ve gelişim olan Mustafa Kemal, henüz 1923’te şu sözleri söylemiştir: “İlk işimiz milleti çalışkan yapmaktır.” Sonuçlar ortada olduğununa göre, Atatürk’ü anmak yerine aramamız, içinde bulunduğumuz ülke hali maalesef normal.

Atatürk’ü profil fotoğrafı yapan ülkeyi seviyor, yapmayan ülkeyi sevmiyor anlamına gelir algısını aşamayanlar için bu yazı çok boş ve saçma gelecektir.

Son söz: 10 Kasımlar, Atatürk’ü aradığımız, bi’ daha gel demek için profil fotoğrafı yaptığımız günler olmamalı.

Not
: Fotoğraf, Aktüel Dergisi’nin Atatürk’ün görülmemiş 100 fotoğrafı arasından alınmıştır, dileyen hepsini gönderebilirim.

Teşekkürler.

1 Yorum

  • “Sürekli olarak bizlerin yetersiz çalışması değil de, Atatürk’ün çok büyük işler yaptığı ön plana çıkartılıyor.” cümelesi hemen hemen bütün severleri anlatıyor.Gayet anlamlı bir yazı olmuş.

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler