Apolitik Bir Gençlik Miyiz?

A

İçerisinde yaşadığımız toplum apolitik bir toplum değildir! Neden değildir?
Temelden gireyim: Apolitik olmak süreç gerektirir.

Apolitik olan bir kişi, olaylara karşı bilgisiz değil ilgisiz kişidir. Örnek vereyim:
– Kenan Evren kimdir? sorusuna;
– “Ressam” diye yanıt veren bu ülke insanı apolitik diye tanımlanmaz.

Edinilen her yeni bilgi, beraberinde eski bilgileri sorgulamayı gerektirir. Yanlışlar elenir ve ortaya bir düşünce çıkar. Bu düşüncenin beraberinde edinilen davranışlar ve sorumluluklar vardır. Bana göre apolitik olarak tanımlayacağımız kişiler; yukarıdaki sürecin sadece son kısmını yapmayan kişilerdir: “bazı davranışlar ve sorumluluklar vardır

Bir örnek daha vereyim: “Z sorunu” şeklinde tanımlanan ve tüm ülkeyi ilgilendiren bir sorun olsun. Ve bu soruna dair çeşitli fikirleri ve projeleri olan 3 tane partimiz olsun: A, B ve C partileri.

Bu soruna dair, bildiklerinizi düşünerek; A, B ve C partilerinin çözüm önerilerine bakarsınız. Size uygun geleni tercih edersiniz. Görüşlerinizin yakınından bile geçmeyen öneriler varsa da tercih yapmazsınız. Çünkü, önünüze konulan seçenekler sizi tatmin etmez. Dolasıyla apolitik bir tutum sergilemiş olursunuz.Bu gibi sorunlara dair kafanızdaki çözümler, sizin dünya görüşünüzü ortaya koyar. Bu görüşün temsili bir dernek, örgüt veya siyasi parti ortada yoksa; olaylara kısmen de olsa apolitik kalırsınız.

Örnekleri arttırmak ve daha somut örnekler vermek elbette mümkün.
Ülkemizde “apolitik” tanımı; bilgi sahibi olmayanlar için kullanılıyor ki bence bu yanlış. Kenan Evren denilince aklına ressamların geldiği bir kişi apolitik değil; “apolitize edilmiş toplumun” küçük bir parçasıdır.

Gazetelere, spor sayfasından okumaya başlayıp; spor sayfası bittiği anda okumayı da bırakan yaşıtlarım apolitik gençliği değil, uyuyan gençliği temsil ediyor. Düşünmekten ve tartışmaktan uzak durmamız; ilgisizlikten dolayı değil; bilgisizlikten gelen korkudan kaynaklanıyor. Bu korku da bizi “apolitik” diye tanımladığımız “ilgisiz” bireylerle aynı ilgisiz tutumu sergilememize sebep oluyor!

Peki nasıl apolitize edildik? Bu konuya tekrar dönersem, onu da yazabilirim.

3 Yorum

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler