Sil Baştan – Ken Grimwood

S

Düşündüm de; hiçbir kitabı bu kadar uzun zamanda okumamıştım. Ken Grimwood’un arka kapağa yazdığı özet olmasa kitabı almayacağıma eminim. Sil Baştan, Jeff isminde bir karakterin; hayatının aynı dönemini defalarca yaşamasını konu edinmiş, enteresan fakat amaçsız bir kitap.

Blogu takip edenler farkındadır, yaklaşık 2 ay yan menüde Sil Baştan’ı okuduğum görülüyordu. Bu süre zarfında kitaba 3 kez yeniden başladım. İlk 2 başlangıçta 100 civarı sayfayı bir çırpıda bitirip, sonra bıraktım. İsmine yakışır biçimde “Sil Baştan” başladım.

Felsefesi güzel, fakat çok tekrar var. Saymadım lakin, Jeff en az 10 kez ölüyor ve kitabın son 60-70 sayfası tam anlamıyla bitmiyor. Bittiğinde zaten bitmiş havası vermiyor. Kitabı aldığımda bu kadar eleştireceğim hiç aklıma gelmezdi.

Ken Grimwood’un 2003’te öldüğünü, kitaplarının iki yıl bir yeniden basıldığını öğrendim. Kitaptan geriye kalan tek avuntum bu. En azından fayda sağladım diye düşünüyorum. Ayrıca Türkçe’ye çevirilen yeni bir kitabını daha gördüm Ken Grimwood’un. O da benzer bir kapağa sahip. Adı Kayboluş. Yine arka kapağına aldanmazsam, almayı düşünmüyorum.

Arka kapak demişken:

Ken Grimwood’un sıradışı eseri Sil Baştan, zihninize şu soruyu kazıyor: Geçmişte yapmış olduğunuz hataları bilerek hayatınızı tekrar, tekrar ve tekrar yaşamak zorunda kalsaydınız ne yapardınız?

43 yaşındaki Jeff Winston bu şansı birkaç kez elde eder. Heyecanını yitirdiği evliliği ile geleceği olmayan işi arasında sıkışıp kalmıştır ve hiç beklenmedik bir anda ölüverir. Tekrar hayata gözlerini açtığında ise takvimler 1963 yılını göstermektedir. O sabah 18 yaşında, üniversite yatakhanesinin duvarlarına bakarak uyanır. Her şey eskisi gibidir… Tek bir fark dışında: Jeff geleceği avcunun içi gibi bilmektedir. Futbol ligi final maçlarından at yarışlarına kadar kimin kazanacağını, Wall Street’te köşeyi dönmek için hangi şirketlere yatırım yapmak gerektiğini…

Yalnız, bilmediği bir şey vardır: Neden hayatını sil baştan yaşamak zorundadır? Sevdiği her şeyi ve herkesi kazanıp kaybetmeye daha ne kadar devam edecektir? Birçok dile çevrilen ve listeleri alt üst eden Sil Baştan hayatın karmaşık döngüsünü sorgularken hayal gücünüzü de sonuna kadar zorluyor.

Sil Baştan Bilgileri:
Türkçe, 370 sayfa.
14×21 cm ve 2010 Basım.
Fiyat: 16 Lira.

Not: Kitabı önermediğim için, yan menüdeki “Son Okuduğum Kitap” kısmına eklemeyeceğim.

Yorum yaz

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler