Sen Ölünce Kim Ağlar? – Robin Sharma

S

Sen Ölünce Kim Ağlar? - Robin Sharma

Kişisel Gelişim” kitaplarına çok fazla ilgi gösteren biri değilim. Hatta bu kitaba kadar; neredeyse hiç kişisel gelişim kitabı bitirmemiştim. Bunun çeşitli sebepleri var. Bu tarz kitaplar genelde kişiyi motive etmeyi hedefleyerek yazıldığından bana pek samimi gelmez. Zaten motivasyon ile başarı sağlayan bir yapıya sahip değilim.

Robin Sharma’nın yazdığı “Sen Ölünce Kim Ağlar?” kitabı; benim bildiğim diğer kişisel gelişim kitaplarından biraz farklı. Öncelikle piyasada bulunan, “çok satmış” muadillerinden daha sade. Bir de motivasyondan ziyade, tavsiyelerden oluşmakta. Veya bana öyle geldi.

Kişisel gelişim ya da tavsiyelerden oluşan kitapları okuma şekli önemlidir. Roman ya da biyografi gibi okunmaz. Nasıl ki 70 yıllık tecrübe bir gece dinlemekle edinilmezse; kitaplar da aynı şekilde. Bir oturuşta; çeşitli konularda yazılmış tavsiyeleri sindirmek zaten kolay ve mantıklı olmayacaktır. Diyeceğim o ki; kişisel gelişim kitaplarını yavaş okumak ve zamanla tekrar gözden geçirmek ideal yöntemdir.

208 sayfadan oluşan kitapta, 100 başlıktan oluşan; hikayelerle ve minik alıntılarla desteklenmiş tavsiyeler var. Robin Sharma, avukatlıktan bu kitabı yazmaya kadar geçen yolu babasının kendisine söylediği şu sözlerle özetliyor: “Oğlum, doğduğunda bütün dünya sevinirken sen ağlıyordun. Öyle bir yaşam sür ki; öldüğünde sen sevinirken bütün dünya ağlasın.”

Stres yönetimi, iletişim eksikliğine yönelik tavsiyeler, zaman yönetimi gibi klasik konularla kitap akıp gidiyor. Aslında kitapta altını çizdiğim çok fazla sayfa ve cümle var. Fakat bunları art arda yazıp, okumak isteyenlere zulüm etmek istemiyorum.

Sen Ölünce Kim Ağlar kitabını gazetelerin yanından satıldığını görerek edinmiştim. Tesadüf eseri yani. Bu yönüyle de değişik bir deneyim oldu. Ayrıca, başta da belirttiğim gibi, kişisel gelişim kitaplarını hiç okumayan birisi olarak bu kitabı beğendiğimi söylüyorum. Benim düşündüğüm “kişisel gelişim” konsepti önyargılar barındırıyor olabilir. Okumadan önce son kez uyarayım.

Türkçe (Orjinal Dili:İngilizce)
208 s. — 2. Hamur– Ciltsiz — 14 x 21 cm
İstanbul, 2006, 1. Basım
ISBN : 9789759064709
Etiket fiyatı: 12 TL

1 Yorum

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler