Değerlendirme: iOS 5 Programming Cookbook

D

Bir süre önce Objective-C öğrenirken okuduğum kitap ile beraber yanda görünen O’Reilly baskısı olan kitabı da sipariş etmiştim: iOS 5 Programming Cookbook.

Direkt olarak konuya gireyim: Kitap tam bir hayal kırıklığı. Okuduğum ve gerektiğinde önerdiğim 3-4 O’Reilly kitabı arasında en karışık ve zayıf olanıydı. Kitap, kesinlikle hitap etmiyor. Objective-C kısmı gereksiz uzun, kaldı ki bu kitap üzerinde iOS öğrenmeye niyetli bir geliştiricinin orta seviye bir programlama mantığı yanında hatırı sayılır bir OOP bilgisi olmaya gerekiyor. Bu açıdan bakınca, kitabın ilk 100 sayfası boşa gidiyor. Diğer açıdan ise, kitabı alan kişi Objective-C ile giriş hem giriş, hem if-else ve döngüler benzeri kavramlar seviyesinden iOS’a 100 sayfada gelmesi gerekiyor ki bu neresinden bakarsanız bakın oldukça zor, üstelik komik.

Belirli bir seviyeden sonra kitabı anlamaya çalışmaktan vazgeçtim, bunun ilk sebebi ise Problem – Solution kurgusu altında bileşenlerin nasıl kullanılacağını detaysız ve ardılsız anlatmasıdır. Oldum olası bu tip yaklaşımlar bana uzak, anlaşılması zor ve bütünlükten yoksun gelmiştir. Ben bir kitap yazacak olsam; sıfırdan başlayıp (klasik ‘hello, world’), anlatılanlarla birlikte büyük bir bütüne doğru ilerleyen birkaç uygulamayı (web projesi de olur, desktop application da olur)  esas alırdım. 

Özellikle belirtilmesi gereken diğer bir konu ise kitabın detay ve açıklamalardaki tutarsızlığı. Bana kalırsa bu tutarsızlık diğerinden daha ölümcül bir hatadır. Detaylandırma giderek artsa bir nebze kabul edilebilir oluyor ancak, giderek azalan açıklamalar okuyucuyu odak noktasından uzaklaştırıyor. Burada adı geçen detaylandırma aynı işlemlerin tekrarındaki her adımı defalarca defalarca açıklama değildir, onu da belirteyim.

Sonuç olarak bu kafa karıştıran kitap ile saatlerimi gereksizce harcadım ardından da kitabı tozlanması için rafa kaldırdım. Şu günlerde Apple’ın kendi dökümanları üzerinden ilerliyorum, kitap olarak ise The iOS Developer’s Cookbook isimli kitabı takip ediyorum. Şimdilik (ilk 220 sayfa için) başarılı gözüküyor.

3 Yorum

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler