Alternatif Hit Takibi: WP Stats

A

WordPress tabanlı blogunuzun ne kadar ziyaret edildiğini; internet tabiriyle  hit aldığını öğrenmenin birçok yolu bulunmakta. Google Analytics bunların başında geliyor. En doğru ve en detaylı bilgiyi Google vermekte.

Fakat bunun bir dezavantajı her seferinde sisteme girip kontrol etmek. Buna WordPress  şık bir çözüm getirmiş. WordPress’in resmi sitesi ile entegreli çalışan, resmi sitede kullandığınız hesap ile kontrol edebileceğiniz bir eklenti yazılmış.

Bu eklenti ile blogunuzun yönetici panelinden  günlük/haftalık/aylık olarak ne kadar ziyaret aldığınızı, hangi yazılarınızın ne kadar okunduğunu, dışarıdan gelen ziyaretçilerin nereden geldiğini (site bazlı) ve arama motorları ile sitenize gelen ziyaretçilerin hangi kelimeleri kullandığını göstermekte.

wordpresscom-stats


Sistem diğer sayaçlarda olduğu gibi yöneticinin yaptığı ziyaretleri  sonuçlara eklemiyor. Şimdilik tek sorunu saatin GMT üzerinde olması -ben değiştiremedim-. Yani blogunuzun 02:00’den itibarek 24 saatlik ziyaretleri o güne dahil edilmekte.

Eklenti kurulduğu ve aktif edildiği andan itibaren bütün kayıtları tutmakta.  Aradan aylar geçse de bu zaman içerisinde en çok okunan yazıyı, arama motorlarında en çok sorgulanan kelimeyi öğrenebiliyorsunuz.

Bu eklenti şimdiye kadar 606.000 kere indirilmiş. WordPress’in 2.1 ve sonraki sürümleri ile uyumlu. Eklentiyi kurduktan sonra eğer yoksa bir wordpress.com hesabı almanız ve api kodunu eklentinin gereken yerinde yazmanız gerekmekte.

Eklentiyi indir

Bol ziyaretçili günler!

2 Yorum

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler